Limfedema – limfos apytakos sutrikimas, kuris nulemia limfos sąstovį pakenktuose audiniuose. Šis sutrikimas dažnai atsiranda po įvairių chirurginių intervencijų: plastinių, odontologinių, onkologinių operacijų.
Tačiau taip gali nutikti po uždegimo, nėštumo metu, lėtinių venų nepakankamumo, traumos ar net vabzdžio įgėlimo. Limfinės sistemos sutrikimo išraiškų yra daug (dažnos virusinės infekcijos, lėtinis nuovargis, egzema, rožė, prostatos ir širdies ligos).
Viena iš pasekmių yra sutinusios galūnės/ė, kuomet limfos skystis ima kauptis , negalėdamas tinkamai drenuotis. PASEKMĖS: nekoreguojant limfinės sistemos sutrikimų galūnės tinsta, oda plečiasi,išplonėja, atsiranda žaizdos-vadinamoji „Rožė”.
Vėlesnėse stadijose formuojasi fibrozinis audinys, dar kitaip tariant tankėja ir randėja poodinis audinys, kurį koreguoti praktiškai neįmanoma. Negana to, organizme ima kauptis toksinai, dėl to kenčia inkstai, o žmogus jaučia galvos skausmą, pykinimą, silpnumą.
Limfedemą išduoda tam tikri požymiai ir simptomai, kuriuos pajautus reikėtų nedelsiant kreiptis pagalbos:
- Rankų ar kojų, įskaitant ir pirštus, patinimas
- Sunkumo ar tempimo jausmas
- Ribota judesių amplitudė
- Niežėjimas ar diskomforto jausmas
- Odos randėjimas ir sustorėjimas (fibrozė)
Jei vis dėlto liga išsivysto, žinotina, kad limfedemos sukeltas patinimas gali būti skirtingo lygmens – nuo lengvo ir vos pastebimo rankos ar kojos patinimo iki sunkios būklės, kuomet galūnę (ar galūnes) tampa sunku valdyti.
Kai žmogui suardomas limfos audinys, limfą tenka drenuoti dirbtinai. Jei nesuteikiama pagalba, po ilgesnio laikotarpio formuojasi limfedema : galūnė prisikaupia skysčių, stipriai pasikeičia jungiamasis audinys. Jis sukietėja, daugėja randų.
Vėliau prasideda negrįžtami procesai. Mūsų kūno skysčiai, tame tarpe ir limfa, paklūsta gamtos dėsniams – šiuo atveju, žemės traukos. Limfagysliai stumia bei traukia visus skysčius į viršų. Per operaciją ši sistema suardoma.
Statistiškai Europoje net 47 proc. žmonių limfinė edema išsivysto dėl onkologinių susirgimų arba vėžio gydymo. Vėžiu sergančių žmonių daugėja, tad daugėja ir kenčiančių nuo limfedemos. Priklausomai nuo onkologinės ligos išplitimo, būna pašalinami limfmazgiai, išdraskomos limfamazgės, tad sutrinka natūrali limfos pumpavimo funkcija.
Pacientams dažniausiai skyriamas aparatinis limfodrenažas, tačiau aparatas neatsižvelgia į konkrečią paciento būklę, tad skystis tiesiog teliūškuojamas iš vienos pusės į kitą, taip dar labiau suardant pažeistas limfagysles.
Po procedūros žmogus gal ir pajaučia trumpalaikį pagerėjimą, bet ilgalaikio rezultato nėra. Vokiečiai ir amerikiečiai limfedemos gydyme yra pasiekę puikių rezultatų. Jų patirtimi vadovaujasi mūsų reabilitacijos centro specialistai.
Nors teigiama, kad šiuo metu vis dar nėra itin efektyvaus vaisto nuo limfedemos, tačiau ligą galima pristabdyti laiku ją diagnozavus ir valdyti imantis atitinkamų priežiūros priemonių.
Limfedemos gydymas – pagrindiniai būdai
Mūsų centre limfedemos gydymui taikomas geriausius rezultatus pasiekęs kompleksinis gydymo metodas. Priklausomai nuo konkrečios situacijos, taikomas specifinių procedūrų kompleksas: Limfodrenažinis masažas | manualinis limfodrenažas Manualinis limfodrenažas (kitaip – MLD) stipriai skiriasi nuo įprastinio masažo. Manualinis limfodrenažas atliekamas specialiais lėtais rankų judesiais, masažuojant limfos tekėjimo kryptimi. Kitaip tariant, teisingai atliekama technika rankomis limfą nukreipia sveikų, nepažeistų audinių link ir tokiu būdu paskatinamas atsarginių limfmazgių išsiplėtimas. Jų dėka organizmas išnaudoja turimus resursus. Masažuojant pasiekiama puikių rezultatų: normalizuojama limfinės sistemos veikla, iš organizmo išvalomi toksinai, sumažinamas galūnių tinimas, atkuriamas odos elastingumas. Sergantiems limfagyslių ligomis nepatartinas limfodrenažas aparatu. Nes mechaniškai veikiama visa galūnė, nėra galimybės apeiti pažeistų vietų. Be to, rankomis atliekamas limfodrenažinis masažas vertingas tuo, kad greičiau atrandamos probleminės vietos, specialistas lengviau užčiuopia susidariusius mazgelius ar užsikišusias vietas. Tiesa, limfodrenažinį masažą galima atlikti ir profilaktiškai, nes jis gali padėti išvengti daugybės sveikatos problemų, išlaikyti odą jaunatvišką ir elastingą. Bintavimas Daugiasluoksnis bintavimas atliekamas pasitelkus specialias medicinines priemones, kurios:- neleidžia limfai grįžti į pradinę stazę
- užfiksuoja limfodrenažo metu gautus rezultatus
- atkuria limfagyslių būklę
Limfedema – kontrolė ir priežiūra
Nėra malonu žinoti, kad nuo limfedemos negalima išgydyti. Tačiau ją galima kontroliuoti. Pasiekti geresnių rezultatų galima limfodrenažinį masažą derinant su atitinkama savarankiška priežiūra ir tinkamu gyvenimo būdu. Specialistai rekomenduoja:
- Sužinoti visą svarbią informaciją apie limfedemą. Žinojimas, kas yra limfedema ir kas ją sukelia, gali padėti bendraujant su gydytoju ar ieškant geriausio gydymo metodo.
- Pasirūpinti pažeista galūne (ar galūnėmis), venkite komplikacijų. Kasdien valykite odą, atkreipkite dėmesį, ar nėra probleminių vietų, tokių kaip įtrūkimai, tepkite losjono, kad oda nedžiūtų.
- Rūpintis savimi. Rekomenduojama vartoti subalansuotą maistą, vaisius ir daržoves. Jei įmanoma – kasdien sportuoti, naudoti metodus, mažinančius stresą, kokybiškai išsimiegoti. Rūpinimasis savo kūnu suteikia daugiau energijos ir skatina pasveikti.
Kas vyksta laiku nesiimant atitinkamų priemonių?
Nekoreguojant limfinės sistemos sutrikimų, vystosi liūdnos pasekmės: galūnės tinsta, oda plečiasi, išplonėja, atsiranda žaizdos (liaudyje vadinamoji „Rožė“). Vėlesnėse stadijose formuojasi fibrozinis audinys, kitaip tariant poodinis audinys tankėja ir randėja, o to sustabdyti praktiškai neįmanoma. Negana to, organizme ima kauptis toksinai, dėl to kenčia inkstai, o žmogus jaučia galvos skausmą, pykinimą, silpnumą.
Gydytojų mintys apie limfedemą
Informacija dalijasi Klaipėdos universitetinės ligoninės Onkologijos chemoterapijos klinikos vadovas Alvydas Česas:
-Dažnai galvojama, kad išgydžius vėžį, visos kitos problemos – ne tokios svarbios. Bet jeigu jos užleidžiamos, žmogus tampa neįgalus arba liga vėliau sunkiai pasiduoda gydymui. Tad pacientui ir po to būtina kompleksinė pagalba.
Jei per metus Lietuvoje nustatoma apie 1400 naujų krūties vėžio atvejų, tai pusei jų vėliau reikalinga reabilitacija, padedanti sugrįžti į normalų gyvenimą. Kuo radikalesnė operacija, tuo daugiau limfmazgių šalinama, siekiant pašalinti visas metastazes. Tada sutrinka limfos apytaka ir susidaro sąstovos kojoje arba rankoje.
Stengiamės informuoti pacientus, kas gali nutikti po operacijos, ypač jeigu matome, kad jis gali susidurti su panašiomis problemomis. Bet būna pacientų kurie negauna tokios informacijos. Limfostazė buvo gydoma ir anksčiau, tik gal trūko naujesnių gydymo būdų ar žinių, supratimo, kaip spręsti šią problemą. Smagu, kad atsiranda iniciatyvos, padedančios palengvinti pacientų būklę, sumažinti jų neigalumą bei pašalinti neigiamas onkologinių operacijų pasekmes.
Pacientų istorijos
Klaipėdietė Audronė Drongienė šiandien šypsosi: nors kojos dar ištinusios, sutvarstytos, bet ji jau gali avėti savo dydžio batus, gali vaikščioti ir mankštintis. Pasak pašnekovės, gyvenimas neatrodo toks juodas, kai žinai ligą ir kaip ją gydyti. Dabar moteris tik apgailestauja, kad ieškodama pagalbos prarado pusmetį gydymo, kuris būtų padėjęs suvaldyti neišgydomą ligą-Limfedemą.
- https://www.delfi.lt/sveikata/sveikatos-naujienos/klaipediete-ja-uzklupusia-liga-vadina-baisesne-uz-vezi.d?id=76592723
- https://www.medicina.lt/straipsniai/Klaip%C4%97dietei-limfedema-tapo-didesniu-i%C5%A1%C5%A1%C5%ABkiu-nei-v%C4%97%C5%BEys/12271
- http://klaipeda.diena.lt/naujienos/sveikata/sveikata/iveiktas-vezys-ne-galutine-stotele-839541
Daugiau straipsnių apie Limfedemos gydymą: