Limfedema. Gąsdinti turėtų ne liga, o prarastas laikas jos gydymui

ranka koja linfedemos gydymas

PACIENTĖS ISTORIJA.

Klaipėdietė Audronė Drongienė šiandien šypsosi: nors kojos dar ištinusios, sutvarstytos, bet ji jau gali avėti savo dydžio batus, gali vaikščioti ir mankštintis. Pasak pašnekovės, gyvenimas neatrodo toks juodas, kai žinai ligą ir kaip ją gydyti. Dabar moteris tik apgailestauja, kad ieškodama pagalbos prarado pusmetį gydymo, kuris būtų padėjęs suvaldyti neišgydomą ligą – Limfedemą. Prieš kurį laiką Audronei buvo atlikta onkologinė ginekologinė operacija. Jos metu pašalinti limfmazgiai, vėliau taikytas spindulinis gydymas ir chemoterapija – rezultatai teikė vilčių , jog liga atsitrauks.
Tuomet moteris nenujautė, kad onkologinės ligos pasekmės po metų smogs kur kas didesne jėga. Audronė pastebėjo, kad praėjus metams po operacijos koja ties pėda pradėjo akivaizdžiai tinti. Iš pradžių ji bandė kelti kojas į viršų, tvarstyti elastiniais tvarščiais. Šios priemonės trumpam padėdavo, bet vėliau kojų tinimas kilo vis aukščiau ir aukščiau. Dėl gerokai padidėjusių kūno apimčių teko keisti batus, drabužius. Galiausiai koja padidėjo keliais dydžiais. Audronei pradėjus domėtis limfostaze, paaiškėjo, kad su šia liga susiduria beveik pusę pacientų.
„Neįsivaizduoju, kur tos moterys po onkologinių operacijų dingsta. Man kaip medikei buvo lengviau rasti pagalbą. O ką daryti žmogui, turinčiam kitokį išsilavinimą? Kaip pacientė norėčiau išgirsti iš gydytojo, kad pašalinus limfmazgius gali nutikti kaip man. Kai žinai problemą, lengviau ieškoti pagalbos. Baisu, kai tau NIEKAS nepadeda. Baisiausia, kad šeimos gydytojai – juodoji kosmoso skylė. Šiuo klausimu pirminė grandis – visiškai neinformuota”. Po taikyto kompleksinio limfedemos gydymo reabilitacijos centre „Ostemeda” pacientė jau gali pašokinėti, apsisukti, apsiauti savo dydžio batus ir net minti stacionarų dviratį namuose, taip pat išnyko šalkrėtis, silpnumas ir pykinimas, kuriuos sukeldavo iš limfos nepašalinti toksinai, sumažėjo kojų apimtys.

Fizinės medicinos ir reabilitacijos centro „Ostemeda” gydytojas Andrius Stasiulis

Limfostazė – limfos apytakos sutrikimas, kuris nulemia limfos sąstovį pakenktuose audiniuose. Šis sutrikimas dažnai atsiranda po operacijos, tačiau taip gali nutikti po uždegimo, traumos ar net vabzdžio įgėlimo. Esant limfos apytakos sutrikimams, gali ištinti ranka ar koja, ar net abi galūnės. Jei nesuteikiamas tinkamas gydymas, vieta taip ir gali likti sutinusi.
Kai žmogui suardomas limfos audinys, limfą tenka drenuoti dirbtinai. Jei nesuteikiama pagalba, po ilgesnio laikotarpio formuojasi limfedema: galūnė prisikaupia skysčių, stipriai pasikeičia jungiamasis audinys. Jis sukietėja, daugėja randų. Vėliau prasideda negrįžtami procesai. Statistiškai Europoje net 47 proc. žmonių limfinė edema išsivysto dėl onkologinių susirgimų arba vėžio gydymo. Vėžiu sergančių žmonių daugėja, tad daugėja ir kenčiančių nuo limfedemos.
Mūsų kūno skysčiai, tame tarpe ir limfa, paklūsta gamtos dėsniams – šiuo atveju, žemės traukos. Limfagysliai stumia bei traukia visus skysčius į viršų. Per operaciją ši sistema suardoma. Priklausomai nuo onkologinės ligos išplitimo, būna pašalinami limfmazgiai, išdraskomos limfamazgės, tad sutrinka natūrali limfos pumpavimo funkcija. Pacientams dažniausiai aparatinislimfodrenažas, tačiau aparatas neatsižvelgia į konkrečią paciento būklę, tad skystis tiesiog teliūškuojamas iš vienos pusės į kitą, taip dar labiau suardant pažeistas limfagysles. Po procedūros žmogus gal ir pajaučia trumpalaikį pagerėjimą, bet ilgalaikio rezultato nėra. Vokiečiai ir amerikiečiai šioje srityje yra pasiekę puikių rezultatų, gydant limfostazę. Jų patirtimi naudojamasi pasaulio praktikoje. Mūsų reabilitacijos specialistai taip pat vadovavosi šiomis rekomendacijomis ir dirbdami pasiekia gerų rezultatų. Sergnatiemslimfostaze, priklausomai nuo konkrečios situacijos, mes taikome specifinių procedūrų kompleksą: teisingai rankomis atliekamą manualinį limfodrenažą, tvarstymą, specialias kojines arba rankoves, kurios padeda reguliuoti limfostazės procesą. Specialistas tam tikrais judesiais limfą nukreipia sveikų, nepažeistų audinių link, taip skatindamas atsarginių limfmazgių išsiplėtimą. Jų dėka organizmas išnaudoja turimus resursus. Po operacijos visas limfos cirkuliacijos procesas būna sutrikęs, tad tvarstymas neleidžia limfai pritekėti į pažeistas limfagysles ir jos turi galimybę šiek tiek atsistatyti. Žinoma, pašalintų limfagyslių mes nesugrąžiname, tačiau minėtos procedūros padeda geriau jaustis.
Galūnių apimtys gerokai sumažėja, dingsta intoksikacijos požymiai: šaltkrėtis, pykinimas, galvos svaigimas, silpnumas. Jei pacientas laikosi gydymo rekomendacijų, laiku atlieka paskirtas procedūras, galima priartėti ir prie buvusių apimčių lygio.

Interviu su Klaipėdos universitetinės ligoninės Onkologijos chemoterapijos klinikos vadovu Alvydu Česu:

-Dažnai galvojama, kad išgydžius vėžį, visos kitos problemos – ne tokios svarbios. Bet jeigu jos užleidžiamos, žmogus tampa neįgalus arba liga vėliau sunkiai pasiduoda gydymui. Tad pacientui ir po to būtina kompleksinė pagalba. Jei per metus Lietuvoje nustatoma apie 1400 naujų krūties vėžio atvejų, tai pusei jų vėliau reikalinga reabilitacija, padedanti sugrįžti į normalų gyvenimą. Kuo radikalesnė operacija, tuo daugiau limfmazgių šalinama, siekiant pašalinti visas metastazes. Tada sutrinka limfos apytaka ir susidaro sąstovos kojoje arba rankoje.
Stengiamės infomuoti pacientus, kas gali nutikti po operacijos, ypač jeigu matome, kad jis gali susidurti su panašiomis problemomis. Bet būna pacientų kurie negauna tokios informacijos. Limfostazė buvo gydoma ir anksčiau, tik gal trūko naujesnių gydymo būdų ar žinių, supratimo, kaip spręsti šią problemą. Smagu, kad atsiranda iniciatyvos, padedančios palengvinti pacientų būklę, sumažinti jų neigalumą bei pašalinti neigiamas onkologinių operacijų pasekmes.

Nuorodos į straipsnį:

Mūsų internetinėje parduotuvėje rasite kompresinę aprangą (limfodemos gymui) ir odos priežiūrai reikalingą kremą.