Vėžio pasekmė – limfedema – smogė po 16 metų !

Įveiktos onkologinės ligos pasekmės gali užklupti net praėjus 16 metų. Klaipėdietė prisiminti sunkius išgyvenimus buvo priversta iš naujo, kai ryte atsibudo sutinusia ranka. Limfedema – tokią diagnozę išgirdo moteris, apsilankiusi pas gydytojus.

 Pamiršo įspėjimą

Prieš 16 metų Rasai (moters vardas pakeistas) kairėje krūtyje gydytojai aptiko mažą darinį. Vėliau paaiškėjo, kad tai – piktybinis trečios stadijos krūties vėžys. Operacija, chemoterapija, spindulinis gydymas – moteris iškentė visus šiuos etapus.

Rasa nemėgsta prisiminti šio gyvenimo etapo. Ji net dabar vengia žodžio „vėžys“. Grįžti į praeitį privertė per naktį gerokai sutinusi ranka. Rasa prisiminė, kad po krūties vėžio operacijos buvo pateikta informacija apie vengimą kelti sunkius daiktus. Manė, kad šis įspėjimas – laikinas, kaip ir po daugelio kitų operacijų. Nors 52 metų moters darbas – sėdimas, bet gyvenant nuosavame name darbų netrūksta, tad ji gana greitai pamiršo medikų rekomendaciją. „Po poros metų jau kilnojau gerokai daugiau nei rekomenduojamus du kilogramus“, – kaltai prisipažįsta ji.

 Neskyrė gydymo

Prieš porą metų, karštą vasaros dieną ji laistė augalus nuosavo namo kieme, nešiojo sklidiną laistytuvą. Ryte atsibudusi moteris pamatė sutinusią ranką, o delnas priminė pripūstą balioną. Rasa negalėjo suspausti delno, nieko paimti – visa tai lydėjo nemalonūs pojūčiai ir stiprus skausmas. Moteris iškart suprato, kad sutinusi ranka – dėl 16 metų senumo įvykių. Gydytoja onkologė patvirtino spėjimą – limfedema. Ji paaiškino, kad šiuo atveju gali padėti tik manualiniai limfodrenažiniai masažai – kito gydymo nėra. Į ligoninę guldoma tik tuomet, kai prasideda uždegimas ir skiriami antibiotikai. Panašioje situacijoje kiek anksčiau buvo atsidūrusi Rasos kolegė. Tad jai nebereikėjo klaidžioti – moteris  žinojo, kur ieškoti pagalbos. Nemažai pacientų, susiduriančių su limfedema, patenka į užburtą ratą: ne visi medikai žino, kokia tai liga ir kaip galima ją suvaldyti. Žmogus praranda daug laiko ir pinigų, neretai rizikuodamas pabloginti sveikatą, kol randa galinčius padėti specialistus.

 Pravertė draugės patirtis

Uostamiesčio reabilitacijos centre „Ostemeda“  Rasai buvo pasiūlyta kompleksinė pagalba: specialus manualinis limfodrenažas, bintavimas, specialūs pratimai, specialios fizioterapinės procedūros. Klinikos specialistai Rasos vyrą išmokė, kaip masažuoti sutinusią ranką namuose, kad būtų pasiekta kuo geresnių rezultatų. Po procedūrų moteris nešiojo specialiai jai centre parinktą kompresinę rankovę, apsaugančias nuo limfos sutekėjimo atgal. Moteriai gerokai teko apsišarvuoti kantrybe: nors gerėti pradėjo iš karto, tačiau apčiuopiamų rezultatų sulaukė po pusmečio. Tačiau laukti vertėjo: jei iš pradžių ji negalėjo nulaikyti rankose net puodelio, dabar gali paimti ir smulkius daiktus.  Tik įsižiūrėjus galima pastebėti, kad viena moters ranka šiek tiek skiriasi.

„Dabar jaučiuosi gerai. Džiaugčiausi, jei taip būtų visada. Dabar galiu viską daryti“, – pokyčius įvertino pašnekovė.

Netikėtai užklupusi limfedema pakoregavo ir kasdienius moters įpročius: ji kasdien atlieka specialią mankštą, labiau save pasaugo bei prisižiūri. Rasa dabar džiaugiasi ne tik pagerėjusia sveikata, bet ir išvaizdos pokyčiais. Nors niekada pernelyg daug nesvėrė, tačiau pokyčiai nutirpdė papildomus keturis kilogramus.

 Patenka į užburtą ratą

Pasak Klaipėdos  reabilitacijos centro „Ostemeda“ fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojo Andriaus Stasiulio,  atvejai, kai po įveiktos onkologinės ligos žmogų užklumpa limfedema, nėra reti. Kai kuriuos ligos pasekmės pasiveja po kelių ar net keliolikos metų, kitus, vos prasidėjus onkologinės ligos gydymui.

Limfedema – limfos apytakos sutrikimas, sukeliantis limfos kaupimąsi pakenktuose audiniuose. Beveik 50 procentų pacientų šį sutrikimą išprovokuoja buvusi onkologinė liga, spindulinis gydymas, chirurginės intervencijos, kurių metų pažeidžiami limfmazgiai. „Atrodo, pagrindinė liga – nugalėta, žmogus gyvena visavertį gyvenimą ir staiga limfedema – kaip perkūnas iš giedro dangaus. Kai ligos pasekmė užklumpa po pertraukos, būna labai sunku psichologiškai. Žmogus su limfedemos diagnoze paliekamas vos ne vienas, nes Lietuvoje teikiama pagalba – labai ribota. Rasai pasisekė, nes ji žinojo, kur ieškoti pagalbos. Tačiau nemažai pacientų patenka į užburtą ratą, nesulaukdami tinkamos pagalbos“, – pasakojo reabilitologas.

Įveikė iššūkį

Lietuvoje limfedema gydoma išimtiniais atvejais, tik ligai paūmėjus. Tad pacientai patys priversti ieškoti pagalbos. Dažniausiai pacientai bando gelbėtis aparatiniu limfodrenažu, tačiau jis labiau pakenkia nei duoda naudos. Limfedemos atveju žmogui reikalinga speciali kompleksinė pagalba. Ne tik pacientas, bet ir jo artimieji turi išmokti, kaip suvaldyti situaciją ir sau padėti. „Rasos atvejis mums buvo tam tikras iššūkis. Jai pasireiškė vienas iš agresyvesnių limfedemos požymių, kai limfa subėga į plaštaką, pirštus. Tai, kad moteris gali nulaikyti daiktus pažeista ranka ir vizualiai pažiūrėjus nelabai matosi, kad delnai yra šiek tiek skirtingų dydžių, – didžiulis laimėjimas. Po metų pastangų trečią limfedemos stadiją gydytojai Vilniuje Rasai sumažino iki pirmos“, – pasidžiaugė A.Stasiulis.

Mūsų internetinėje parduotuvėje rasite kompresinę aprangą (limfodemos gymui) ir odos priežiūrai reikalingą kremą.