Reabilitacijos centro ,,Ostemeda” specialistai dalyvauja tyrime bandant pritaikyti geoterminį vandenį sveikatinimui.

Tyrimas prasidėjo spalio pradžioje Klaipėdos jūrininkų ligoninės Palangos departamento reabilitacijos skyriuje. Čia jis tebesitęsia iki šiol, bet mokslininkai tvirtina jau turį neginčijamų statistinių faktų, kad Vakarų Lietuvos žemėse glūdintis geoterminis vanduo – unikalus ir netgi stiprina sveikatą.

„Klaipėda – unikalus regionas, kokiu jį daro čia glūdintys geoterminiai vandenys, – projekto pristatymą pradėjo Sveikatos mokslų fakulteto dekanas Artūras Razbadauskas. – Jie atveria naujas galimybes sveikatos turizmui Vakarų regione, socialinei-rekreacinei infrastruktūrai, biotechnologinės medicininės pramonės vystymuisi. Prieš tris savaites grįžau iš Izraelio, kur apžiūrėjau daugybę sanatorijų, sveikatinimo įstaigų ir pamačiau, kaip panaudojamos geoterminio vandens savybės reabilitacijoje“.

Profesorius neslėpė tikįs, kad mokslininkų tyrimų rezultatais sėkmingai pasinaudos verslo žmonės. „Geoterminis vanduo gali užtikrinti du dalykus: pigią šilumą ir sveikatos stiprinimą, ateityje – gal ir ligų gydymą. Pasaulyje seniai žinoma, kad toks vanduo gydo įvairias odos ligas: psoriazę, žvynelinę, dermatitą, seborėją.

Mažina kraujospūdį

Daktaras A. Stasiulis pristatė detalius, anot jo, pilotinio tyrimo rezultatus. Buvo tiriamas geoterminio vandens poveikis širdies ir kraujagyslių sistemai, įvertinant tiriamųjų asmenų arterinį kraujo spaudimą, širdies susitraukimo dažnį ir vegetatyvinės nervų sistemos veiklą. Tyrime dalyvavo ( ir tebedalyvauja) 62 sveiki asmenys nuo 18 iki 45 metų, kurių amžiaus vidurkis – 22 metai. Kiekvienas dalyvis vonioje su geoterminiu arba įprastu vandeniu, kurio temperatūra siekė nuo 30 iki 33 laipsnių šilumos, praleisdavo 20 minučių. Tiriamųjų kraujo spaudimas buvo matuojamas prieš lipant į vonią, esant vandenyje ir praėjus valandai nuo vandens procedūros.

„Rezultatai parodė, kad geoterminis vanduo smarkiai sumažina sistolinį kraujo spaudimą (nuo 120 iki 105) bei kiek žemesnį jį išlaiko ir po procedūros (115). „Išlipusiųjų iš paprasto vandens vonios spaudimas po valandos vidutiniškai rodė 130. Kodėl taip yra, priežasčių neišsiaiškinome, gali būti, kad tai lėmė ir nusivylimas, jog nemirko geoterminiame vandenyje, – kalbėjo A. Stasiulis. – Paaiškėjo, kad geoterminiame vandenyje sulėtėja ir pulsas – iki 65. O idealiausiu ir yra laikomas nuo 60 iki 80. Praėjus valandai po procedūros vidutinis pulsas išliko 75 dažniai per minutę, o kontrolinės grupės tiriamųjų – 80“.

Tyrimo metu geoterminio vandens temperatūra siekė 30-33 laipsnius šilumos. Lipkių geoterminėje jėgainėje jis trim laipsniais aukštesnis, bet, kaip aiškino specialistai, jo temperatūra nukrenta, kol atgabenamas iki Palangos.

Gydytojas prasitarė Sveikatos mokslų fakultetą turint daug idėjų, kaip geoterminį vandenį panaudoti medicinos srityje, kelios iš jų – streso mažinimo ar kaulų, sąnarių patologijoms gydyti. Pranešėjui antrino Reabilitacijos katedros vedėja Ligija Švedienė: „Mergaitės (Sveikatos mokslų fakulteto studentės – aut. pastaba) po vonių sakė miegančios kaip užmuštos, nors dar valandą užtrunka, kol sugrįžta į namus“.

(http://www.vlmedicina.lt/2011/11/vakaru-lietuvos-zemes-gelmese-stuksantis-geoterminis-vanduo-tinkamas-spa-ir-sanatorijoms/)