Ergoterapija – reabilitacija aktyvia veikla

Ergoterapija – tai paciento sveikatos galimybių sugrąžinimas, palaikymas ar sutrikimų kompensavimas tikslinga veikla. Kitaip sakant, ergoterapija – integracija į visuomenę, paruošimas kasdieniam ritmui, darbui, laisvalaikiui.

Ergoterapija taikoma  esant judamojo atramos aparato pažeidimams, paralyžiui, raumenų susilpnėjimui (hipotrofijai ar atrofijai), esant sąnarių sustingimui ir kontraktūroms, randams, sumažėjus jėgai, sergant nervų, psichikos ligomis. Dažniausiai ergoterapija yra skiriama pacientams po nugaros smegenų pažeidimų, po galvos smegenų traumų, po galvos smegenų kraujotakos sutrikimų, lūžių, galūnių traumų.

Skirstoma suaugusiųjų ergoterapija, vaikų ergoterapija.

Ergoterapijos taikymo laipsniškumą galima suskirstyti į keturias stadijas:

  • Parengiamieji metodai – tai įvairūs pratimai, siekiant užtikrinti kūno padėtį, judesių amplitudę, stimuliuoti jutimus, įtvarų taikymas, kontraktūrų profilaktika ir kt.
  • Įgalinanti veikla – gebėjimų skatinimas, siekiant atlikti tikslingą veiklą: pvz.: įvairių kaladėlių, kūgių dėliojimas, naudojimosi rūbų užtrauktukais, stalo įrankiais ugdymas bei suvokimo – motorikos įgūdžius tobulinantys pratimai. Jie neatrodo labai reikšmingi žmonėms, kad stimuliuotų didesnį susidomėjimą ar motyvaciją tikslingai veiklai, tačiau gali būti reikalingi treniruoti pacientų sensomotorikos, suvokimo ir pažintines funkcijas.
  • Tikslinga veikla – tai kasdienio gyvenimo užduotys, pvz.: valgymas, grąžinimasis, rengimasis, judėjimas, darbinė veikla ir laisvalaikio užsiėmimai. Ergoterapeutai, taikydami tikslingą veiklą, moko pacientus valgyti, apsirengti ir kitų veiklų tada, kai jiems to reikia, kai iškyla tokia būtinybė. Svarbu ne tik išmokyti pasirūpinti savimi, tačiau ir įgyti pasitikėjimo bei jausti pilnatvę.
  • Užsiėmimai – ši stadija taikoma gyvenamojoje ar darbo aplinkoje po to, kai buvo sėkmingai atlikti pritaikytoje aplinkoje, reabilitacijos įstaigoje.

Ergoterapeutas ištestuoja pacientą ir sudaro individualią programą.

Registracija tel. +370 615 55 018.

Daugiau straipsnių panašia tema: